King County Aquatics Center - Site License             3/11/2018 - 7:34 PM
             2018 PN Spring Showdown - 3/10/2018 to 3/11/2018              
              Hosted by Wave Aquatics, Sanction #: 1803-SP05               
                  Weyerhaeuser King County Aquatic Center                  
 
 Event 41  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
               3:22.69  11-12 SVR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Reynolds, Lola   12 WAVE-PN           2:48.41    2:42.72 SVR     20  
                 37.17      1:18.34 (41.17)
        2:01.02 (42.68)     2:42.72 (41.70)
  2 Howson, Elle M   12 CSC-PN            2:45.90    2:44.60 SVR     17  
                 38.38      1:20.85 (42.47)
        2:03.78 (42.93)     2:44.60 (40.82)
  3 Paley, Lillian   12 Chinook-PN        2:45.01    2:48.81 SVR     16  
                 39.19      1:21.75 (42.56)
        2:04.88 (43.13)     2:48.81 (43.93)
  4 Xie, Jocasta X   11 IST-PN            2:51.13    2:51.56 SVR     15  
                 39.06      1:23.25 (44.19)
        2:06.71 (43.46)     2:51.56 (44.85)
  5 Donahue, Moriss  12 Chinook-PN        2:56.36    2:53.31 SVR     14  
                 39.62      1:23.86 (44.24)
        2:08.97 (45.11)     2:53.31 (44.34)
  6 Tamura, Maija T  12 KING-PN           2:55.08    2:54.53 SVR     13  
                 39.39      1:22.63 (43.24)
        2:08.00 (45.37)     2:54.53 (46.53)
  7 Nguyen, Brianna  12 UPAC-PN           2:52.36    2:55.07 SVR     12  
                 39.58      1:23.68 (44.10)
        2:10.47 (46.79)     2:55.07 (44.60)
  8 Yu, Hannah V     12 IST-PN            2:56.14    2:56.71 SVR     11  
                 39.57      1:25.23 (45.66)
        2:11.32 (46.09)     2:56.71 (45.39)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Schlutt, Emma J  12 KING-PN           2:56.71    2:50.90 SVR      9  
                 37.80      1:21.72 (43.92)
        2:05.98 (44.26)     2:50.90 (44.92)
 10 Brown, Audrey R  12 CSC-PN            2:58.38    2:55.24 SVR      7  
                 38.72      1:24.06 (45.34)
        2:09.65 (45.59)     2:55.24 (45.59)
 11 Bakam, Amaya C   12 VAST-PN           2:57.15    2:56.98 SVR      6  
                 38.91      1:23.51 (44.60)
        2:10.36 (46.85)     2:56.98 (46.62)
 12 Price-Gavlas, L  12 Chinook-PN        2:58.74    2:57.64 SVR      5  
                 40.99      1:26.40 (45.41)
        2:12.76 (46.36)     2:57.64 (44.88)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  7 Wang, Skylar T   12 IST-PN            2:55.57                   
                 40.16      1:25.32 (45.16)
        2:10.88 (45.56)     2:55.57 (44.69)
 -- Fiore, Alexa H   12 BISC-PN               NS                    
 
 Event 41  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
               3:09.59  13-14 SVR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Cross, Courtney  13 BC-PN             2:37.55    2:33.93 SVR     20  
                 34.99      1:13.53 (38.54)
        1:54.01 (40.48)     2:33.93 (39.92)
  2 White, Olivia P  14 MET-PN            2:42.86    2:36.98 SVR     17  
                 34.94      1:14.85 (39.91)
        1:55.85 (41.00)     2:36.98 (41.13)
  3 Baldwin, Tessa   14 GAC-PN            2:39.79    2:38.03 SVR     16  
                 35.64      1:15.24 (39.60)
        1:56.58 (41.34)     2:38.03 (41.45)
  4 Achecar-Romanin  13 PRO-PN            2:41.96    2:38.10 SVR     15  
                 35.31      1:15.50 (40.19)
        1:56.57 (41.07)     2:38.10 (41.53)
  5 Lee, Rena        13 BC-PN             2:41.27    2:39.84 SVR     14  
                 37.52      1:17.58 (40.06)
        1:58.39 (40.81)     2:39.84 (41.45)
  6 Lam, Celina L    14 KING-PN           2:42.83    2:40.10 SVR     13  
                 35.80      1:16.39 (40.59)
        1:58.89 (42.50)     2:40.10 (41.21)
  7 Rohrer, Maddy R  14 VAST-PN           2:43.71    2:44.85 SVR     12  
                 36.93      1:18.86 (41.93)
        2:01.69 (42.83)     2:44.85 (43.16)
  8 Dickie, Hannah   13 KING-PN           2:43.63    2:49.48 SVR     11  
                 38.08      1:21.34 (43.26)
        2:05.71 (44.37)     2:49.48 (43.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Brumfield, Kyle  13 WAVE-PN           2:44.62    2:39.70 SVR      9  
                 35.14      1:15.80 (40.66)
        1:57.64 (41.84)     2:39.70 (42.06)
 10 Tuinukuafe, Ann  13 BISC-PN           2:47.76    2:44.57 SVR      7  
                 36.61      1:19.40 (42.79)
        2:02.89 (43.49)     2:44.57 (41.68)
 11 Lew, Emily C     13 Chinook-PN        2:45.20    2:44.70 SVR      6  
                 37.45      1:19.53 (42.08)
        2:02.28 (42.75)     2:44.70 (42.42)
 12 Yalcin, Abby C   13 KING-PN           2:44.64    2:45.27 SVR      5  
                 36.80      1:19.63 (42.83)
        2:02.22 (42.59)     2:45.27 (43.05)
 13 Hartzell, Maya   14 GAC-PN            2:45.92    2:45.51 SVR      4  
                 37.62      1:19.62 (42.00)
        2:02.49 (42.87)     2:45.51 (43.02)
 14 Nguyen, Anna     14 WAVE-PN           2:47.80    2:48.56 SVR      3  
                 39.02      1:21.25 (42.23)
        2:05.02 (43.77)     2:48.56 (43.54)
 15 Hallock, Gillia  13 KING-PN           2:46.51    2:50.42 SVR      2  
                 38.09      1:21.10 (43.01)
        2:05.44 (44.34)     2:50.42 (44.98)
 -- Greseth, Kylee   14 KING-PN           2:44.17         NS        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Constantinescu,  14 PRO-PN            2:34.69                   
                 35.02      1:13.54 (38.52)
        1:53.92 (40.38)     2:34.69 (40.77)
  2 Roberts, Xylia   13 UN-PN             2:36.63                   
                 35.84      1:16.28 (40.44)
        1:56.70 (40.42)     2:36.63 (39.93)
 19 Lee, Joanna S    14 BC-PN             2:48.67                   
                 39.41      1:21.44 (42.03)
        2:05.13 (43.69)     2:48.67 (43.54)
 20 Johnson, Lauren  14 SSCD-PN           2:49.61                   
                 37.92      1:20.97 (43.05)
        2:04.96 (43.99)     2:49.61 (44.65)
 21 Kang, Rhean      14 KING-PN           2:50.51                   
                 38.47      1:22.72 (44.25)
        2:06.36 (43.64)     2:50.51 (44.15)
 22 Jones, Kylie Q   14 BISC-PN           2:50.54                   
                 37.27      1:20.50 (43.23)
        2:05.22 (44.72)     2:50.54 (45.32)
 23 Basom, Emily M   13 GAC-PN            2:50.76                   
                 39.62      1:22.46 (42.84)
        2:06.62 (44.16)     2:50.76 (44.14)
 24 Tran, Nicole N   13 VAST-PN           2:52.47                   
                 38.50      1:22.35 (43.85)
        2:07.46 (45.11)     2:52.47 (45.01)
 25 Mazzuca, Caitli  14 KING-PN           2:55.72                   
                 39.03      1:23.18 (44.15)
        2:09.17 (45.99)     2:55.72 (46.55)
 -- Camacho, Claire  14 BISC-PN               NS                    
 
 Event 41  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
               2:35.99  15&O NWAG
               2:50.99  15&O SHO
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Weinrod, Maeve   15 BC-PN             2:43.14    2:40.22 SHO     20  
                 35.77      1:16.71 (40.94)
        1:58.81 (42.10)     2:40.22 (41.41)
  2 Crumb, Julia N   17 IST-PN            2:44.56    2:43.91 SHO     17  
                 37.02      1:18.33 (41.31)
        2:00.97 (42.64)     2:43.91 (42.94)
  3 Denton, Annie S  16 PRO-PN            2:46.19    2:44.90 SHO     16  
                 38.14      1:19.05 (40.91)
        2:02.46 (43.41)     2:44.90 (42.44)
  4 Nagata, Reina O  15 TSC-PN            2:45.15    2:48.80 SHO     15  
                 38.30      1:21.42 (43.12)
        2:05.05 (43.63)     2:48.80 (43.75)
  5 Ackerman, Hanna  16 VAST-PN           2:57.90    2:58.98         14  
                 39.89      1:25.00 (45.11)
        2:12.21 (47.21)     2:58.98 (46.77)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Butcher, Reilee  16 IST-PN            2:41.47                   
                 37.18      1:18.63 (41.45)
        2:01.54 (42.91)     2:41.47 (39.93)
  4 Robinson, Emily  15 BC-PN             2:44.63                   
                 37.15      1:19.12 (41.97)
        2:01.92 (42.80)     2:44.63 (42.71)
  6 Wan, Sydney S    15 IST-PN            2:45.73                   
                 38.44      1:20.35 (41.91)
        2:02.93 (42.58)     2:45.73 (42.80)
  7 Shirk, Harmony   16 KING-PN           2:45.90                   
                 38.55      1:21.66 (43.11)
        2:04.10 (42.44)     2:45.90 (41.80)
  9 Nguyen, Jasmine  15 KING-PN           2:51.81                   
                 39.12      1:22.84 (43.72)
        2:07.69 (44.85)     2:51.81 (44.12)
 -- Conze, Charlott  15 PRO-PN                NS                    
 -- Hanson, Meg O    15 VAST-PN               NS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 41                 
 
  1. King Aquatic Club                 785   2. Valley Aquatics                   605
  3. Issaquah Swim Team              576.5   4. Wave Aquatics                     475
  5. Bellevue Club Swim Team           467   6. Cascade Swim Club                 400
  7. Stingray Swim Team                353   8. Gold's Aquatics Club              324
  9. University Place Aquatic Club     236  10. Bainbridge Island Swim Club       206
 11. Poulsbo Piranha Swim Team         177  11. Chinook Aquatic Club              177
 13. Fife Area Swim Team               151  14. Pro Swimming                      143
 15. Thurston Olympians Swim Club      115  16. Unattached King Aquatic Club      112
 17. South Snohomish County Dolphin     95  18. Tacoma Swim Club                   54
 19. Evergreen Swim Club                52  20. Metro Aquatics                     38
 21. UnAtt - Cascade Swim Club        34.5  22. UnAtt - Bellevue Club Swim Tea      9