King County Aquatics Center - Site License             3/11/2018 - 6:35 PM
             2018 PN Spring Showdown - 3/10/2018 to 3/11/2018              
              Hosted by Wave Aquatics, Sanction #: 1803-SP05               
                  Weyerhaeuser King County Aquatic Center                  
 
 Event 38  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
=========================================================================
               3:19.49  11-12 SVR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Dykstra, Matteo  12 CSC-PN            2:42.67    2:42.05 SVR     20  
                 35.39      1:18.27 (42.88)
        2:01.47 (43.20)     2:42.05 (40.58)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  2 Cunningham, Eth  12 CSC-PN            3:01.18                   
                 36.98      1:23.52 (46.54)
        2:12.11 (48.59)     3:01.18 (49.07)
 
 Event 38  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
=========================================================================
               2:42.29  13-14 SVR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Birgfeld, Cade   14 CSC-PN            2:11.06    2:12.68 SVR     20  
                 29.50      1:04.19 (34.69)
        1:39.27 (35.08)     2:12.68 (33.41)
  2 Burris, Robert   14 Chinook-PN        2:23.98    2:18.66 SVR     17  
                 30.81      1:07.05 (36.24)
        1:42.54 (35.49)     2:18.66 (36.12)
  3 Clarke, Aidan M  14 WAVE-PN           2:24.76    2:25.81 SVR     16  
                 31.59      1:08.59 (37.00)
        1:46.65 (38.06)     2:25.81 (39.16)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  2 Olson, Josh J    13 BC-PN             2:18.43                   
                 29.98      1:06.48 (36.50)
        1:41.00 (34.52)     2:18.43 (37.43)
  4 Ho, Harrison H   14 KING-PN           2:24.00                   
                 31.55      1:07.34 (35.79)
        1:44.50 (37.16)     2:24.00 (39.50)
  6 Hughes, Danniel  14 UPAC-PN           2:31.38                   
                 31.69      1:10.40 (38.71)
        1:49.80 (39.40)     2:31.38 (41.58)
  7 Wang, Jonathan   13 PRO-PN            2:32.34                   
                 33.52      1:11.28 (37.76)
        1:51.21 (39.93)     2:32.34 (41.13)
  8 Wang, Vincent    13 BC-PN             2:33.36                   
                 33.06      1:12.42 (39.36)
        1:54.16 (41.74)     2:33.36 (39.20)
 -- Lee, Nicholas W  14 CSC-PN                NS                    
 -- Tan, Alfred S    13 BC-PN                 NS                    
 
 Event 38  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
=========================================================================
               2:05.39  15&O NWAG
               2:20.39  15&O SHO
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Poggemann, Conn  15 IST-PN            2:05.85    2:05.40 SHO     20  
                 28.33        59.95 (31.62)
        1:32.60 (32.65)     2:05.40 (32.80)
  2 Markow, Aron C   15 PPST-PN           2:11.32    2:07.12 SHO     17  
                 27.03        58.98 (31.95)
        1:33.10 (34.12)     2:07.12 (34.02)
  3 Delzer, Nathan   17 KING-PN           2:07.62    2:08.25 SHO     16  
                 27.34        57.55 (30.21)
        1:29.49 (31.94)     2:08.25 (38.76)
  4 Sundin, Carter   15 IST-PN            2:11.15    2:10.92 SHO     15  
                 29.43      1:02.07 (32.64)
        1:36.34 (34.27)     2:10.92 (34.58)
  5 Sato, Kevin J    15 BC-PN             2:11.71    2:11.63 SHO     14  
                 29.23      1:02.13 (32.90)
        1:36.42 (34.29)     2:11.63 (35.21)
 -- Berde, Sam T     15 KING-PN           2:13.14         NS        
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 38                  
 
  1. King Aquatic Club                 856   2. Bellevue Club Swim Team         837.5
  3. Cascade Swim Club                 743   4. Issaquah Swim Team                668
  5. Wave Aquatics                     558   6. Bainbridge Island Swim Club     362.5
  7. Pro Swimming                      359   8. Gold's Aquatics Club              345
  9. University Place Aquatic Club     271  10. Chinook Aquatic Club              266
 11. Poulsbo Piranha Swim Team         238  12. Stingray Swim Team                189
 13. Evergreen Swim Club             178.5  14. Valley Aquatics                 131.5
 15. Quick Water Swim Club              71  16. Thurston Olympians Swim Club       54
 17. UnAtt - Bellevue Club Swim Tea     47  18. Vashon Stingrays Swim Team         45
 19. Unattached King Aquatic Club       39  20. Fife Area Swim Team                33
 21. Puget Sound Swim Club              26  22. Metro Aquatics                     23