King County Aquatics Center - Site License             3/11/2018 - 6:12 PM
             2018 PN Spring Showdown - 3/10/2018 to 3/11/2018              
              Hosted by Wave Aquatics, Sanction #: 1803-SP05               
                  Weyerhaeuser King County Aquatic Center                  
 
 Event 32  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
               1:30.39  11-12 SVR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jain, Aarjav     11 WAVE-PN           1:12.20    1:12.00 SVR     20  
                 35.52      1:12.00 (36.48)
  2 Allen, Ben S     11 CSC-PN            1:12.63    1:12.06 SVR     17  
                 34.99      1:12.06 (37.07)
  3 Lai, Veico       11 KING-PN           1:18.39    1:16.99 SVR     16  
                 37.97      1:16.99 (39.02)
  4 Colloton, Conno  11 GAC-PN            1:16.34    1:17.97 SVR     15  
                 38.86      1:17.97 (39.11)
  5 Rollosson, Jack  11 UPAC-PN           1:18.39    1:18.15 SVR     14  
                 39.10      1:18.15 (39.05)
  6 Berry, Parker T  11 TOSC-PN           1:17.10    1:18.84 SVR     13  
                 39.10      1:18.84 (39.74)
 -- Lim, Jared Y     12 PRO-PN            1:15.21         NS        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  3 Zhou, Andrew H   11 PRO-PN            1:14.32                   
                 36.05      1:14.32 (38.27)
  5 Liu, Ethan Y     11 BC-PN             1:15.86                   
                 36.31      1:15.86 (39.55)
  7 Lin, Nathan F    11 BC-PN             1:16.36                   
                 37.11      1:16.36 (39.25)
 -- Gamble, Carston  11 IST-PN                NS                    
 
 Event 32  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
               1:17.49  13-14 SVR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Greenmun, Aidan  14 WAVE-PN             58.50      58.51 SVR     20  
                 28.17        58.51 (30.34)
  2 Shen, Ethan L    14 KING-PN             59.00      58.71 SVR     17  
                 28.56        58.71 (30.15)
  3 Kannam, Suhas S  14 WAVE-PN             59.84      59.55 SVR     16  
                 28.78        59.55 (30.77)
  4 McKinney, Austi  14 Chinook-PN        1:01.29      59.78 SVR     15  
                 29.81        59.78 (29.97)
  5 Hunter, Kavan M  14 IST-PN              59.42    1:00.15 SVR     14  
                 29.68      1:00.15 (30.47)
  6 Weber, Owen B    14 KING-PN           1:02.57    1:01.40 SVR     13  
                 30.06      1:01.40 (31.34)
  7 Beers, Isaac K   14 PPST-PN           1:02.26    1:02.30 SVR     12  
                 30.48      1:02.30 (31.82)
  8 Kwon, Logan A    14 UPAC-PN           1:02.28    1:02.87 SVR     11  
                 30.43      1:02.87 (32.44)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Imig, Nicholas   14 WAVE-PN           1:03.29    1:04.32 SVR      9  
                 30.80      1:04.32 (33.52)
 10 Bracilano, Coen  14 CSC-PN            1:03.99    1:04.46 SVR      7  
                 31.40      1:04.46 (33.06)
 11 Larrondo, Ricar  13 Chinook-PN        1:06.54    1:06.26 SVR      6  
                 32.36      1:06.26 (33.90)
 12 Jackson, Ben C   13 Chinook-PN        1:08.49    1:07.70 SVR      5  
                 33.30      1:07.70 (34.40)
 -- Pringle, Erik V  14 Vashon Stingrays  1:03.28         NS        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Lee, Brian B     14 BC-PN             1:02.67                   
                 30.08      1:02.67 (32.59)
 10 Zhu, Evan        14 PRO-PN            1:03.13                   
                 31.25      1:03.13 (31.88)
 13 Tan, Dixon       13 PRO-PN            1:03.42                   
                 30.90      1:03.42 (32.52)
 15 Hong, Daniel     14 IST-PN            1:04.16                   
                 31.48      1:04.16 (32.68)
 16 Bell, Mitchell   14 BISC-PN           1:04.48                   
                 31.38      1:04.48 (33.10)
 17 Audia, Ethan E   13 BC-PN             1:05.08                   
                 31.35      1:05.08 (33.73)
 18 Longridge, Ian   13 BISC-PN           1:05.77                   
                 32.01      1:05.77 (33.76)
 20 Auffant, Danny   13 BC-PN             1:06.86                   
                 32.78      1:06.86 (34.08)
 21 Wang, Jonathan   13 PRO-PN            1:07.03                   
                 32.83      1:07.03 (34.20)
 22 Zhang, Kevin     13 KING-PN           1:07.78                   
                 32.44      1:07.78 (35.34)
 23 Sievenpiper, Ma  13 PPST-PN           1:07.81                   
                 33.00      1:07.81 (34.81)
 -- Holod, Oliver    14 SSCD-PN               DQ                    
 -- McKnight, Ian R  14 BC-PN                 DQ                    
                 31.03           DQ (32.54)
 -- Nguyen, Ethan T  14 PRO-PN                NS                    
 
 Event 32  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
=========================================================================
                 56.69  15&O NWAG
               1:03.69  15&O SHO
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Yamane, Peter L  15 CSC-PN              57.23      56.71 SHO     20  
                 27.99        56.71 (28.72)
  2 Gassman, Jamie   15 GAC-PN              59.10      58.20 SHO     17  
                 28.75        58.20 (29.45)
  3 Feyedelem, Kody  15 UPAC-PN           1:00.15      59.52 SHO     16  
                 29.46        59.52 (30.06)
  4 Toguchi, Toshio  16 QWSC-PN           1:00.85    1:00.77 SHO     15  
                 29.62      1:00.77 (31.15)
  5 Evans, Kainoa B  15 GAC-PN            1:05.02    1:04.61         14  
                 31.25      1:04.61 (33.36)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  2 Liu, Andrew T    15 TOSC-PN             57.82                   
                 28.19        57.82 (29.63)
  3 Song, David G    15 IST-PN              58.31                   
                 28.54        58.31 (29.77)
  6 Liu, Eric        15 PRO-PN            1:00.68                   
                 29.67      1:00.68 (31.01)
  7 Novak, John W    15 BC-PN             1:00.74                   
                 29.96      1:00.74 (30.78)
  9 Ma, Kenneth R    15 BC-PN             1:02.48                   
                 30.48      1:02.48 (32.00)
 10 Ehlers, Kevin M  18 IST-PN            1:03.66                   
                 30.37      1:03.66 (33.29)
 11 Miller, Randy J  15 FAST-PN           1:03.81                   
                 31.05      1:03.81 (32.76)
 -- Wu, Max F        15 PRO-PN                DQ                    
                 27.92           DQ (29.45)
 -- Wei, Vincent C   15 BC-PN                 NS                    
 -- Rea, Sam T       16 CSC-PN                NS                    
 -- Han, Daniel S    16 FAST-PN               NS                    
 -- Wong, Isaac T    18 PRO-PN                NS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 32                  
 
  1. King Aquatic Club                 813   2. Bellevue Club Swim Team         786.5
  3. Cascade Swim Club                 656   4. Issaquah Swim Team                607
  5. Wave Aquatics                     512   6. Bainbridge Island Swim Club     362.5
  7. Pro Swimming                      359   8. Gold's Aquatics Club              309
  9. University Place Aquatic Club     254  10. Chinook Aquatic Club              249
 11. Poulsbo Piranha Swim Team         192  12. Stingray Swim Team                189
 13. Evergreen Swim Club             178.5  14. Valley Aquatics                 124.5
 15. Quick Water Swim Club              71  16. Thurston Olympians Swim Club       54
 17. UnAtt - Bellevue Club Swim Tea     47  18. Vashon Stingrays Swim Team         45
 19. Unattached King Aquatic Club       39  20. Fife Area Swim Team                33
 21. Puget Sound Swim Club              26  22. Metro Aquatics                     23