King County Aquatics Center - Site License            12/10/2017 - 6:10 PM
  2017 PN 14& Under Short Course Championships - 12/8/2017 to 12/10/2017   
                  Weyerhaeuser King County Aquatic Center                  
                Hosted by Bellevue Club Swim Team Boosters                 
 
 Event 96  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         Meet: % 1:40.22  12/11/2010Ed Kim, BC
          PNS: $ 1:39.50  3/28/1989 Ugur Taner, C
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lu, Tyler        14 KING-PN           1:45.77    1:42.73         20  
                 23.71        49.16 (25.45)
        1:15.97 (26.81)     1:42.73 (26.76)
  2 Ponomarev, Tony  14 ESC-PN            1:45.80    1:43.65         17  
                 24.21        50.24 (26.03)
        1:17.32 (27.08)     1:43.65 (26.33)
  3 Gilszmer, Vlad   14 SSCD-PN           1:47.58    1:45.89         16  
                 24.26        50.73 (26.47)
        1:18.44 (27.71)     1:45.89 (27.45)
  4 Keough, Patrick  14 UPAC-PN           1:47.04    1:46.51         15  
                 24.52        51.42 (26.90)
        1:19.18 (27.76)     1:46.51 (27.33)
  5 Meyer, Dietrich  14 BYST-PN           1:48.70    1:49.45         14  
                 24.60        52.84 (28.24)
        1:21.47 (28.63)     1:49.45 (27.98)
  6 Klinck, Alex     14 BC-PN             1:49.02    1:49.60         13  
                 24.63        52.59 (27.96)
        1:21.41 (28.82)     1:49.60 (28.19)
  7 Man, Brendan     14 VAST-PN           1:48.85    1:49.97         12  
                 25.55        52.40 (26.85)
        1:21.07 (28.67)     1:49.97 (28.90)
  8 Dingess, Matthe  14 UPAC-PN           1:49.12    1:50.27         11  
                 24.69        52.22 (27.53)
        1:21.05 (28.83)     1:50.27 (29.22)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Baltazar, Lelan  14 KING-PN           1:50.15    1:47.91          9  
                 24.48        51.59 (27.11)
        1:19.69 (28.10)     1:47.91 (28.22)
 10 Gilszmer, Slava  14 SSCD-PN           1:49.77    1:50.08          7  
                 25.04        53.18 (28.14)
        1:22.01 (28.83)     1:50.08 (28.07)
 11 Schahrer, Jarod  14 KING-PN           1:51.42    1:51.07          6  
                 25.02        53.20 (28.18)
        1:22.10 (28.90)     1:51.07 (28.97)
 12 Harig, Christop  14 KING-PN           1:52.96    1:51.09          5  
                 25.77        53.68 (27.91)
        1:22.71 (29.03)     1:51.09 (28.38)
 13 Laird, Noah      14 WAVE-PN           1:52.06    1:51.77          4  
                 25.33        53.39 (28.06)
        1:22.87 (29.48)     1:51.77 (28.90)
 14 Davis, Aidan     14 VAST-PN           1:52.61    1:52.66          3  
                 26.70        54.60 (27.90)
        1:23.89 (29.29)     1:52.66 (28.77)
 15 Hagen, Nathan    14 KING-PN           1:52.89    1:53.03          2  
                 25.88        53.83 (27.95)
        1:23.46 (29.63)     1:53.03 (29.57)
 16 Haeger, Tristan  14 BC-PN             1:52.43    1:55.06          1  
                 25.75        54.91 (29.16)
        1:25.39 (30.48)     1:55.06 (29.67)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  8 Burchell, Ryan   14 PPST-PN           1:49.06                   
                 25.48        53.14 (27.66)
        1:21.34 (28.20)     1:49.06 (27.72)
 12 Gao, Daniel      14 PDST-PN           1:51.19                   
                 25.88        53.97 (28.09)
        1:22.71 (28.74)     1:51.19 (28.48)
 19 Plum, Jeff       14 SRST-PN           1:53.43                   
                 25.65        54.22 (28.57)
        1:23.82 (29.60)     1:53.43 (29.61)
 19 Correll, James   13 PPST-PN           1:53.43                   
                 25.76        54.31 (28.55)
        1:24.05 (29.74)     1:53.43 (29.38)
 21 Chen, Nathan     14 BBST-PN           1:53.67                   
                 26.18        55.26 (29.08)
        1:24.45 (29.19)     1:53.67 (29.22)
 22 Zhang, Jaden     14 CSC-PN            1:53.86                   
                 26.14        55.34 (29.20)
        1:24.67 (29.33)     1:53.86 (29.19)
 23 Kukreja, Yatin   14 CAAT-PN           1:53.88                   
                 26.30        55.25 (28.95)
        1:24.30 (29.05)     1:53.88 (29.58)
 24 Kim, Andrew      14 BC-PN             1:54.18                   
                 26.25        55.81 (29.56)
        1:25.37 (29.56)     1:54.18 (28.81)
 25 Viray, Michael   14 SSCD-PN           1:54.72                   
                 27.15        56.71 (29.56)
        1:26.55 (29.84)     1:54.72 (28.17)
 26 Blackmon, Aidan  14 WAVE-PN           1:54.78                   
                 26.85        55.54 (28.69)
        1:25.32 (29.78)     1:54.78 (29.46)
 27 Hur, Zachary     13 BC-PN             1:54.96                   
                 26.41        55.41 (29.00)
        1:25.40 (29.99)     1:54.96 (29.56)
 28 Schnitzius, Log  14 CSC-PN            1:55.17                   
                 26.62        56.06 (29.44)
        1:26.36 (30.30)     1:55.17 (28.81)
 29 Pearson, Anders  13 CAAT-PN           1:55.21                   
                 26.32        55.37 (29.05)
        1:25.52 (30.15)     1:55.21 (29.69)
 30 Cao, Albert      13 PDST-PN           1:55.50                   
                 26.19        55.74 (29.55)
        1:25.83 (30.09)     1:55.50 (29.67)
 31 Pringle, Erik    13 VSST-PN           1:55.58                   
                 25.61        54.31 (28.70)
        1:24.62 (30.31)     1:55.58 (30.96)
 32 Zhao, Eric       13 PDST-PN           1:55.74                   
                 26.95        56.45 (29.50)
        1:26.43 (29.98)     1:55.74 (29.31)
 33 Cratsenberg, Na  13 BBST-PN           1:55.85                   
                 27.16        56.92 (29.76)
        1:26.91 (29.99)     1:55.85 (28.94)
 34 Wood, Colin      13 KING-PN           1:56.35                   
                 26.42        55.98 (29.56)
        1:26.06 (30.08)     1:56.35 (30.29)
 35 Walsh, Timothy   14 GAC-PN            1:56.55                   
                 26.31        56.32 (30.01)
        1:26.48 (30.16)     1:56.55 (30.07)
 36 Fetty, Vin       13 CSC-PN            1:56.82                   
                 27.21        57.86 (30.65)
        1:28.57 (30.71)     1:56.82 (28.25)
 37 Kwon, Jeffrey    14 BC-PN             1:56.86                   
                 26.04        55.52 (29.48)
        1:26.23 (30.71)     1:56.86 (30.63)
 38 Davis, Edmund    13 OCA-PN            1:57.30                   
                 26.96        56.94 (29.98)
        1:27.99 (31.05)     1:57.30 (29.31)
 39 Vitale, Triton   13 VAST-PN           1:57.63                   
                 26.87        56.89 (30.02)
        1:27.87 (30.98)     1:57.63 (29.76)
 40 Davison Smith,   14 KING-PN           1:58.08                   
                 26.74        56.58 (29.84)
        1:27.32 (30.74)     1:58.08 (30.76)
 41 Gavin, Josh      13 PASC-PN           1:58.50                   
                 27.03        57.14 (30.11)
        1:28.50 (31.36)     1:58.50 (30.00)
 42 Chrisstoffels,   13 IST-PN            1:59.53                   
                 26.56        57.37 (30.81)
        1:29.51 (32.14)     1:59.53 (30.02)
 43 Cross, Addison   13 BBST-PN           1:59.61                   
                 26.56        56.52 (29.96)
        1:27.93 (31.41)     1:59.61 (31.68)
 44 Hou, Neo         13 BC-PN             1:59.78                   
                 28.37        57.48 (29.11)
        1:29.11 (31.63)     1:59.78 (30.67)
 45 Lee, Youngjoo    14 SSCD-PN           1:59.88                   
                 26.75        56.66 (29.91)
        1:28.14 (31.48)     1:59.88 (31.74)
 46 Park, Sechae     14 KING-PN           1:59.92                   
                 27.69        58.57 (30.88)
        1:29.77 (31.20)     1:59.92 (30.15)
 47 Shen, Jason      14 PRO-PN            2:00.33                   
                 26.47        57.01 (30.54)
        1:29.04 (32.03)     2:00.33 (31.29)
 48 Hardy, Marik     13 BBST-PN           2:00.94                   
                 26.85        57.79 (30.94)
        1:30.44 (32.65)     2:00.94 (30.50)
 49 Chang, Dylan     13 KING-PN           2:00.98                   
                 26.28        56.51 (30.23)
        1:29.07 (32.56)     2:00.98 (31.91)
 50 Yun, Zuriahn     13 EAST-PN           2:01.69                   
                 27.29        58.02 (30.73)
        1:30.50 (32.48)     2:01.69 (31.19)
 51 Shen, Ethan      13 KING-PN           2:01.72                   
                 27.83        58.76 (30.93)
        1:30.04 (31.28)     2:01.72 (31.68)
 52 Mun, Ryan        13 GAC-PN            2:01.94                   
                 28.72        59.71 (30.99)
        1:31.13 (31.42)     2:01.94 (30.81)
 53 Canning, Chase   14 KING-PN           2:02.44                   
                 27.59        58.13 (30.54)
        1:30.61 (32.48)     2:02.44 (31.83)
 54 Horr, Ryan       13 TAC-PN            2:03.04                   
                 27.76        58.68 (30.92)
        1:30.81 (32.13)     2:03.04 (32.23)
 55 Bracilano, Coen  13 CSC-PN            2:05.24                   
                 28.49      1:00.54 (32.05)
        1:33.60 (33.06)     2:05.24 (31.64)
 -- Torky, Joe       13 KING-PN           1:53.67         X         
                 26.03        55.05 (29.02)
        1:24.25 (29.20)     1:53.67 (29.42)
 -- Li, Matthew      13 BC-PN                 NS                    
 -- Velie, Rocco     14 PPST-PN               NS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 96                 
 
  1. King Aquatic Club              3357.5   2. Bellevue Club Swim Team          2697
  3. Olympic Cascade Aquatics         1318   4. Bainbridge Island Swim Club      1194
  5. Pro Swimming                      951   6. Cascade Swim Club               928.5
  7. Central Area Aquatics Team      910.5   8. University Place Aquatic Club     857
  9. Pacific Dragons Swim Team       853.5  10. Bellingham Bay Swim Team          772
 11. Issaquah Swim Team              725.5  12. Wave Aquatics                     397
 13. South Snohomish County Dolphin    363  14. Excel Swim Club                   318
 15. Poulsbo Piranha Swim Team         234  16. West Coast Aquatics               216
 17. Valley Aquatics                 209.5  18. Fife Area Swim Team               203
 19. Evergreen Swim Club               197  20. Stingray Swim Team              155.5
 21. Eastside Aquatic Swim Team        110  22. Unatt-University Place Aquatic    108
 23. Thunderbird Aquatic Club          100  24. Unattached King Aquatic Club       96
 25. Chinook Aquatic Club               95  26. Gold's Aquatics Club               87
 27. Thurston Olympians Swim Club       80  28. Mighty Marlins Swim Club           71
 29. Bremerton YMCA Swim Team         69.5  30. North Whidbey Aquatic Club         59
 31. UnAtt - Thunderbird Aquatic Cl     48  31. Port Angeles Swim Club             48
 33. Metro Aquatics                     36  34. Puget Sound Aquatics               14
 35. Unatt-Bellevue Club Swim Team      11  36. Vashon Stingrays Swim Team          6