King County Aquatics Center - Site License            12/10/2017 - 4:58 PM
  2017 PN 14& Under Short Course Championships - 12/8/2017 to 12/10/2017   
                  Weyerhaeuser King County Aquatic Center                  
                Hosted by Bellevue Club Swim Team Boosters                 
 
 Event 82  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         Meet: % 2:00.02  12/15/2013Garrett Waite, BISC -PN
          PNS: $ 2:00.02  12/15/2013Garrett Waite, BISC -PN
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Klym, Aaron      12 BC-PN             2:05.53    2:00.53         20  
                 28.74        58.95 (30.21)
        1:29.88 (30.93)     2:00.53 (30.65)
  2 Koh, Christian   12 BC-PN             2:03.94    2:02.88         17  
                 28.67        58.99 (30.32)
        1:30.09 (31.10)     2:02.88 (32.79)
  3 Draeger, Samuel  12 FAST-PN           2:09.89    2:08.39         16  
                 30.55      1:03.83 (33.28)
        1:36.64 (32.81)     2:08.39 (31.75)
  4 Stefanski, Ian   12 PPST-PN           2:13.25    2:08.85         15  
                 31.04      1:03.91 (32.87)
        1:37.24 (33.33)     2:08.85 (31.61)
  5 Pallos, Mate     12 WEST-PN           2:11.53    2:09.67         14  
                 30.87      1:03.51 (32.64)
        1:37.18 (33.67)     2:09.67 (32.49)
  6 Tuguinay, Juliu  12 Chinook-PN        2:15.64    2:13.14         13  
                 31.80      1:05.26 (33.46)
        1:39.71 (34.45)     2:13.14 (33.43)
  7 Pak, Joshua      12 BC-PN             2:16.74    2:14.83         12  
                 31.61      1:05.64 (34.03)
        1:40.95 (35.31)     2:14.83 (33.88)
  8 Lee, Jacob       12 BC-PN             2:16.04    2:16.19         11  
                 31.12      1:04.69 (33.57)
        1:41.02 (36.33)     2:16.19 (35.17)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Park, Jackson    12 FAST-PN           2:16.83    2:14.51          9  
                 31.36      1:05.08 (33.72)
        1:39.92 (34.84)     2:14.51 (34.59)
 10 McDevitt, Colin  12 BISC-PN           2:18.10    2:15.16          7  
                 32.56      1:06.69 (34.13)
        1:41.01 (34.32)     2:15.16 (34.15)
 11 Williamson, Mat  12 OCA-PN            2:23.09    2:18.21          6  
                 31.27      1:06.13 (34.86)
        1:42.79 (36.66)     2:18.21 (35.42)
 12 Ko, Tyler        12 OCA-PN            2:22.18    2:20.84          5  
                 32.83      1:08.60 (35.77)
        1:44.86 (36.26)     2:20.84 (35.98)
 13 Cross, Parker    12 BC-PN             2:24.33    2:21.17          4  
                 33.56      1:09.29 (35.73)
        1:46.38 (37.09)     2:21.17 (34.79)
 14 Kameda, Tsuyosh  12 SSCD-PN           2:25.00    2:22.72          3  
                 33.58      1:09.87 (36.29)
        1:46.78 (36.91)     2:22.72 (35.94)
 15 Xu, Nathan       11 PDST-PN           2:27.03    2:24.01          2  
                 32.87      1:11.37 (38.50)
        1:50.13 (38.76)     2:24.01 (33.88)
 16 Kim, Jacob       12 WEST-PN           2:25.72    2:27.92          1  
                 35.93      1:13.03 (37.10)
        1:50.68 (37.65)     2:27.92 (37.24)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Idio, David      11 UPAC-PN           2:16.91                   
                 31.00      1:05.33 (34.33)
        1:42.45 (37.12)     2:16.91 (34.46)
 14 Tan, Dixon       12 PRO-PN            2:23.82                   
                 33.06      1:09.57 (36.51)
        1:47.38 (37.81)     2:23.82 (36.44)
 18 Sevier, Cole     12 BC-PN             2:26.83                   
                 34.38      1:11.96 (37.58)
        1:49.71 (37.75)     2:26.83 (37.12)
 20 Mccune, Julian   12 UPAC-PN           2:27.78                   
                 34.09      1:11.09 (37.00)
        1:49.58 (38.49)     2:27.78 (38.20)
 21 Scott, Ben       11 CAAT-PN           2:29.41                   
                 34.55      1:12.91 (38.36)
        1:51.68 (38.77)     2:29.41 (37.73)
 22 Kwon, Adam       11 UPAC-PN           2:29.96                   
                 35.43      1:12.88 (37.45)
        1:51.87 (38.99)     2:29.96 (38.09)
 23 Smith, Jordan    11 CAAT-PN           2:31.98                   
                 36.93      1:16.09 (39.16)
        1:55.62 (39.53)     2:31.98 (36.36)
 24 Chen, Nathan     11 PDST-PN           2:31.99                   
                 35.91      1:14.47 (38.56)
        1:53.76 (39.29)     2:31.99 (38.23)
 25 Skiff, Conner    12 UPAC-PN           2:32.31                   
                 36.54      1:14.83 (38.29)
        1:54.11 (39.28)     2:32.31 (38.20)
 26 Dong, Teddy      12 EAST-PN           2:33.51                   
                 36.06      1:14.61 (38.55)
        1:54.67 (40.06)     2:33.51 (38.84)
 27 Li, Ryan         11 PRO-PN            2:33.86                   
                 36.23      1:15.61 (39.38)
        1:55.41 (39.80)     2:33.86 (38.45)
 28 Nguyen, Alex     11 KING-PN           2:35.60                   
                 37.96      1:17.09 (39.13)
        1:56.76 (39.67)     2:35.60 (38.84)
 29 Crowley, Walsh   11 VAST-PN           2:35.77                   
                 36.79      1:15.93 (39.14)
        1:56.55 (40.62)     2:35.77 (39.22)
 30 Wu, Justin       11 EAST-PN           2:38.81                   
                 37.39      1:18.36 (40.97)
        1:59.65 (41.29)     2:38.81 (39.16)
 31 Scott, Tyson     11 CAAT-PN           2:39.30                   
                 37.30      1:17.24 (39.94)
        1:58.61 (41.37)     2:39.30 (40.69)
 32 Gofman, Slava    11 BBST-PN           2:39.66                   
                 38.48      1:18.05 (39.57)
        1:58.55 (40.50)     2:39.66 (41.11)
 33 LeClercq, Davis  11 BC-PN             2:40.31                   
                 38.56      1:18.88 (40.32)
        2:00.67 (41.79)     2:40.31 (39.64)
 34 Cong, Haolin     11 IST-PN            2:42.07                   
                 38.14      1:18.69 (40.55)
        2:00.09 (41.40)     2:42.07 (41.98)
 35 Rollosson, Jack  11 UPAC-PN           2:43.33                   
                 39.75      1:22.47 (42.72)
        2:04.04 (41.57)     2:43.33 (39.29)
 36 Gamble, Carston  11 IST-PN            2:44.68                   
                 37.49      1:19.44 (41.95)
        2:03.08 (43.64)     2:44.68 (41.60)
 37 Duan, Geoffrey   11 CSC-PN            2:45.30                   
                 38.26      1:19.60 (41.34)
        2:02.46 (42.86)     2:45.30 (42.84)
 -- Zhou, Andrew     11 PRO-PN                DQ                    
                 37.72      1:19.17 (41.45)
        2:02.31 (43.14)          DQ (40.24)
 -- Chen, Jerry      12 CSC-PN                NS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 82                 
 
  1. King Aquatic Club              2923.5   2. Bellevue Club Swim Team        2476.5
  3. Olympic Cascade Aquatics         1223   4. Bainbridge Island Swim Club      1022
  5. Pro Swimming                      871   6. Central Area Aquatics Team      838.5
  7. Cascade Swim Club                 832   8. Pacific Dragons Swim Team       722.5
  9. Bellingham Bay Swim Team          693  10. University Place Aquatic Club     681
 11. Issaquah Swim Team              663.5  12. Wave Aquatics                     371
 13. South Snohomish County Dolphin    300  14. Excel Swim Club                   292
 15. Poulsbo Piranha Swim Team         198  16. West Coast Aquatics               180
 17. Valley Aquatics                 169.5  18. Fife Area Swim Team               168
 19. Stingray Swim Team                124  20. Evergreen Swim Club               117
 21. Thunderbird Aquatic Club          100  22. Eastside Aquatic Swim Team       97.5
 23. Unatt-University Place Aquatic     91  24. Chinook Aquatic Club               83
 25. Gold's Aquatics Club               79  26. Unattached King Aquatic Club       76
 27. Thurston Olympians Swim Club       68  28. UnAtt - Thunderbird Aquatic Cl     48
 29. North Whidbey Aquatic Club         46  30. Mighty Marlins Swim Club           43
 31. Bremerton YMCA Swim Team         40.5  32. Metro Aquatics                     36
 33. Port Angeles Swim Club             33  34. Puget Sound Aquatics               14
 35. Unatt-Bellevue Club Swim Team      11