King County Aquatics Center - Site License             12/9/2017 - 5:12 PM
  2017 PN 14& Under Short Course Championships - 12/8/2017 to 12/10/2017   
                  Weyerhaeuser King County Aquatic Center                  
                Hosted by Bellevue Club Swim Team Boosters                 
 
 Event 46  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         Meet: % 1:58.15  12/10/2016Ethan Dang, KING
          PNS: $ 1:58.15  12/10/2016Ethan Dang, KING
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lu, Tyler        14 KING-PN           2:12.05    2:06.59         20  
                 27.93        59.11 (31.18)
        1:32.29 (33.18)     2:06.59 (34.30)
  2 Ralston, Collin  14 OCA-PN            2:12.41    2:10.53         17  
                 30.48      1:02.74 (32.26)
        1:36.67 (33.93)     2:10.53 (33.86)
  3 Lee, Nathan      14 BC-PN             2:12.71    2:10.66         16  
                 29.30      1:01.88 (32.58)
        1:36.10 (34.22)     2:10.66 (34.56)
  4 Ling, Dylan      13 KING-PN           2:13.67    2:10.96         15  
                 30.30      1:03.27 (32.97)
        1:37.06 (33.79)     2:10.96 (33.90)
  5 Arnold, Charlie  13 BC-PN             2:12.99    2:10.97         14  
                 29.62      1:02.72 (33.10)
        1:36.61 (33.89)     2:10.97 (34.36)
  6 Harig, Christop  14 KING-PN           2:14.64    2:13.41         13  
                 30.16      1:04.07 (33.91)
        1:38.81 (34.74)     2:13.41 (34.60)
  7 Zhang, Joe       13 KING-PN           2:13.44    2:14.34         12  
                 30.02      1:03.75 (33.73)
        1:38.78 (35.03)     2:14.34 (35.56)
  8 Gao, Daniel      14 PDST-PN           2:14.89    2:14.71         11  
                 30.70      1:04.83 (34.13)
        1:39.08 (34.25)     2:14.71 (35.63)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Xie, Aaron       14 PDST-PN           2:15.44    2:13.59          9  
                 30.13      1:03.66 (33.53)
        1:38.06 (34.40)     2:13.59 (35.53)
 10 Hagen, Nathan    14 KING-PN           2:17.31    2:15.13          7  
                 29.54      1:03.53 (33.99)
        1:39.05 (35.52)     2:15.13 (36.08)
 11 Giordano, Isaac  14 MMSC-PN           2:16.39    2:15.57          6  
                 31.74      1:05.39 (33.65)
        1:40.46 (35.07)     2:15.57 (35.11)
 12 Chen, Nathan     14 BBST-PN           2:18.37    2:16.18          5  
                 31.14      1:05.96 (34.82)
        1:40.93 (34.97)     2:16.18 (35.25)
 13 Tran, Justin     14 IST-PN            2:18.27    2:18.19          4  
                 31.86      1:06.82 (34.96)
        1:42.06 (35.24)     2:18.19 (36.13)
 14 Renninger, Andr  13 ESC-PN            2:19.03    2:19.16          3  
                 31.17      1:06.53 (35.36)
        1:42.81 (36.28)     2:19.16 (36.35)
 15 Jones, Gavin     14 BBST-PN           2:19.03    2:19.33          2  
                 31.06      1:06.40 (35.34)
        1:42.61 (36.21)     2:19.33 (36.72)
 16 Burchell, Ryan   14 PPST-PN           2:18.64    2:19.70          1  
                 31.03      1:06.32 (35.29)
        1:43.45 (37.13)     2:19.70 (36.25)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Stewart, Tyler   13 BISC-PN           2:19.99                   
                 30.86      1:06.72 (35.86)
        1:43.51 (36.79)     2:19.99 (36.48)
 18 Kerns, Brendan   13 BISC-PN           2:20.31                   
                 30.90      1:06.72 (35.82)
        1:43.98 (37.26)     2:20.31 (36.33)
 19 Lee, Youngjoo    14 SSCD-PN           2:22.03                   
                 31.03      1:06.27 (35.24)
        1:43.97 (37.70)     2:22.03 (38.06)
 20 Park, Sechae     14 KING-PN           2:22.26                   
                 31.49      1:07.75 (36.26)
        1:45.30 (37.55)     2:22.26 (36.96)
 21 Correll, James   13 PPST-PN           2:22.69                   
                 31.29      1:07.39 (36.10)
        1:45.02 (37.63)     2:22.69 (37.67)
 22 Schutte, Aidan   14 CSC-PN            2:23.78                   
                 31.96      1:09.15 (37.19)
        1:46.46 (37.31)     2:23.78 (37.32)
 23 Javier, James    14 EAST-PN           2:23.88                   
                 29.86      1:05.57 (35.71)
        1:43.89 (38.32)     2:23.88 (39.99)
 24 Culala, Ben      14 CSC-PN            2:24.49                   
                 33.52      1:09.43 (35.91)
        1:47.06 (37.63)     2:24.49 (37.43)
 25 Lin, Andy        14 UN-PN             2:24.94                   
                 32.64      1:09.36 (36.72)
        1:47.10 (37.74)     2:24.94 (37.84)
 26 Coate, Michael   14 SSCD-PN           2:26.64                   
                 33.11      1:09.99 (36.88)
        1:48.50 (38.51)     2:26.64 (38.14)
 27 Hong, Daniel     14 IST-PN            2:26.66                   
                 33.17      1:09.83 (36.66)
        1:47.82 (37.99)     2:26.66 (38.84)
 28 Sato, Kevin      14 BC-PN             2:26.69                   
                 32.56      1:09.08 (36.52)
        1:47.88 (38.80)     2:26.69 (38.81)
 29 Young, Darren    14 CSC-PN            2:26.74                   
                 32.53      1:09.24 (36.71)
        1:47.46 (38.22)     2:26.74 (39.28)
 30 Zhao, Eric       13 PDST-PN           2:27.01                   
                 33.01      1:09.59 (36.58)
        1:47.59 (38.00)     2:27.01 (39.42)
 31 Roberts, Caden   13 KING-PN           2:27.75                   
                 33.12      1:10.52 (37.40)
        1:49.38 (38.86)     2:27.75 (38.37)
 32 Shen, Jason      14 PRO-PN            2:27.99                   
                 33.03      1:09.06 (36.03)
        1:48.33 (39.27)     2:27.99 (39.66)
 33 Chang, Dylan     13 KING-PN           2:30.69                   
                 33.22      1:11.28 (38.06)
        1:50.70 (39.42)     2:30.69 (39.99)
 34 Gallagher, Gran  13 WAVE-PN           2:31.21                   
                 33.77      1:12.03 (38.26)
        1:51.62 (39.59)     2:31.21 (39.59)
 35 Wu, Kevin        13 PRO-PN            2:31.41                   
                 34.58      1:13.29 (38.71)
        1:52.47 (39.18)     2:31.41 (38.94)
 36 Song, David      14 IST-PN            2:31.50                   
                 34.95      1:14.28 (39.33)
        1:53.84 (39.56)     2:31.50 (37.66)
 37 Yun, Zuriahn     13 EAST-PN           2:31.52                   
                 32.70      1:12.21 (39.51)
        1:52.16 (39.95)     2:31.52 (39.36)
 38 Longridge, Ian   13 BISC-PN           2:31.84                   
                 34.12      1:12.87 (38.75)
        1:52.55 (39.68)     2:31.84 (39.29)
 39 Pusateri, Peter  13 UN-PN             2:36.01                   
                 33.00      1:12.47 (39.47)
        1:53.57 (41.10)     2:36.01 (42.44)
 40 Mun, Ryan        13 GAC-PN            2:36.93                   
                 35.50      1:15.35 (39.85)
        1:55.83 (40.48)     2:36.93 (41.10)
 41 Omusoru, Matei   13 WAVE-PN           2:37.55                   
                 35.97      1:16.49 (40.52)
        1:57.45 (40.96)     2:37.55 (40.10)
 -- Zablocki, Owen   13 IST-PN                DQ                    
 -- Ping, Evan       13 PDST-PN               NS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 46                 
 
  1. King Aquatic Club                1707   2. Bellevue Club Swim Team          1293
  3. Olympic Cascade Aquatics          658   4. Bainbridge Island Swim Club       571
  5. Pro Swimming                    458.5   6. Central Area Aquatics Team        443
  7. Cascade Swim Club                 437   8. Pacific Dragons Swim Team         412
  9. Bellingham Bay Swim Team          384  10. University Place Aquatic Club     379
 11. Issaquah Swim Team                342  12. Wave Aquatics                     202
 13. Excel Swim Club                   163  14. South Snohomish County Dolphin    123
 15. Valley Aquatics                 108.5  16. Poulsbo Piranha Swim Team          99
 17. Fife Area Swim Team                91  18. Evergreen Swim Club                82
 19. Stingray Swim Team                 81  20. West Coast Aquatics                76
 21. Eastside Aquatic Swim Team       68.5  22. Unatt-University Place Aquatic     54
 23. Gold's Aquatics Club               44  24. Thunderbird Aquatic Club           43
 25. UnAtt - Thunderbird Aquatic Cl     42  26. Unattached King Aquatic Club       36
 27. Thurston Olympians Swim Club       34  27. Mighty Marlins Swim Club           34
 29. Port Angeles Swim Club             29  30. Chinook Aquatic Club               28
 31. North Whidbey Aquatic Club         26  32. Bremerton YMCA Swim Team         24.5
 33. Metro Aquatics                     21  34. Puget Sound Aquatics               14
 35. Unatt-Bellevue Club Swim Team      11